Motobet

Παρακολουθούμε-Αναλύουμε-Ποντάρουμε

Malaysian Thriller Motorcycle Grand Prix 10-10-10!

Τα λόγια είναι περιττά γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν λέξεις για να περιγραφεί τέτοιος αγώνας. Ο τίτλος για το πρωτάθλημα, πήγε διακαιωματικά στον μαχητή  Jorge Lorenzo με την τρίτη θέση που κατέκτησε.
Ενα πολύ-πολύ μεγάλο μπράβο στον δεύτερο Andrea Dovizioso που κονταροχτυπήθηκε με τον «δάσκαλο» και έδειξε πως δεν «μασάει» στα δύσκολα.
Το μεγαλύτερο μπράβο όμως αξίζει στον συνήθη ύποπτο Δόκτωρα Valentino Rossi που με το σημερινό ρεσιτάλ μας έδειξε πως είναι να είσαι μεγάλος οδηγός.Και μεγάλη απόδειξη για αυτό είναι ο σημερινός αγώνας. Η εκκίνηση ήταν απο τις χειρότερές του, μόλις στην πρώτη στροφή και ο Γιατρός ήταν στην έννατη θέση! Απο εκεί και πέρα… όμως σε ρυθμούς εξωπραγματικούς άρχισε να περνά ότι έβρισκε μπροστά του, 12 γύροι πριν το τέλος και βρίσκει μπροστά του τον Dovizioso και πρώτο τον  Lorenzo. Στον ίδιο γύρο περνά πρώτος ο Dovizioso, 2ος ο Lorenzo και απο πίσω ο Rossi. Δύο γύροι κρατάει αυτή η σειρά και εννέα γύροι πριν το τέλος τους ΠΕΡΝΑΕΙ ΟΛΟΥΣ!
Πέντε γύροι ακόμα και ο Dovi κάνει το θαύμα πέρνάει τον Γιατρό, για λίγο όμως στον ίδιο γύρο τα πράγματα επανέρχονται στην σειρά τους 1ος Rossi, 2ος Dovi,3ος Lore και κρατάνε έτσι μέχρι και τον τερματισμό. Κάποιες προσπάθειες του
Dovi μήπως και περάσει τον Γιατρό δεν είχαν επιτυχία έδειξε όμως πως είχε τα κότσια να κοντραριστεί. «This is a wonderful moment for me, I am so happy to win like this and take my 46th win with Yamaha on ‘my’ M1» …δήλωσε μετά τον αγώνα.
Ενώ όμως η μάχη της κορυφής καλά κρατούσε λίγο πιο πίσω μια άλλη βρισκόταν σε εξέλιξη για τις θέσεις 4 και 5. Ο Ben Spies τελικά τερμάτισε στην τέταρτη θέση και επικράτησε του Bautista ο οποίος αν και «νεοφώτιστος» έφερε στην Suzuki μια πέμπτη θέση.
Λίγο πιο πίσω είχαμε και άλλη μια ΜΑΧΗ με τους Hayden, Aoyama και Simoncelli να έχουν βγάλει τα σπαθιά τους και να κονταροχτυπιούνται και αυτοί, με νικητή τελικά τον Hayden και την Ducati και τους πολύτιμους βαθμούς της έκτης θέσης.
Για ακόμα μια φορά ο Casey Stoner δεν κατάφερε να τερματίσει ή μάλλον ακολούθησε την πεπατημένη και πριν καν συμπληρώσει ΕΝΑΝ ολόκληρο γύρο έχασε το μπροστινό της Ducati ( φώναζε όλες αυτές τις μέρες για το σετάρισμα στους μηχανικούς του) και βρόντηξε.
Είχαμε όμως και έναν ακόμα πρωταθλητή στην πίστα της Sepang για το  2010,στην κατηγορία  των Moto2 και το πρωτάθλημα το πήρε ένας παλιός γνώριμος ο Toni Elías.

Αμέσως μετά την Μαλαισία οι ομάδες ταξιδεύουν για την  Αυστραλία στην πίστα του Philip Island το αμέσως προσεχές Σαββατοκύριακο.

ΥΓ1.Ανάλγητοι δημοσιοκάφροι, ιδιοκτήτες,παράγοντες,»τσιράκια», ανάλγητα μυαλά, συνεχίστε να κοιμάστε εκεί κάτω στο Φάληρο στον σκαι και να σκοτώνετε τους αγώνες, μας έχετε γραμμένους σας γράφουμε και εμείς! Τουλάχιστον οι προηγούμενοι της ΕΤ3 την ώρα της μετάδοσης έβαζαν την Θεία λειτουργία, ας κάνατε και σείς το ίδιο πιο χρήσιμο θα ήταν απο τις εκπομπούλες περί των πολιτικών και άλλων αναλύσεων.
ΥΓ2. Παρακαλούνται οι θεατές να μη φύγουν, ακολουθεί,  καφές, κονιάκ και το παξιμαδάκι!
ΥΓ3. Σε τι διαφέρει ρε σείς ψευτόμαγκες του Φαλήρου η μετάδοση του woop ! απο μιά δωρεάν μετάδοση απο τις εκατοντάδες live steraming του δικτύου? Να σας πώ?  Στο κάρβουνο που δεν βάζετε στα μηχανήματά σας!
ΥΓ4.Και μια φιλική συμβουλή: αλλάξτε ρε το πλάνο με τον τύπο που κάνει την κλήρωση στο παρκάκι και βγάζει τον λαγό απο το κράνος! Θυμίζει το παλιό ξεπερασμένο αυτοκόλλητο ΣΤΗΣΙΜΟ ΑΣΕΤΟ!